BAKIŞ KİMYA SANAYİ VE TİCARET LTD
0212 671 65 21 - 0212 671 65 22
info@bakiskimya.com.tr

+3 DEĞERLİKLİ VE +6 DEĞERLİKLİ KROM KAPLAMA PROSESLERİ

KROM KAPLAMAYA GENEL BİR “BAKIŞ”

Krom kaplama, birçok metal kaplama uygulaması için tercih edilen son kattır. Organik ve buharlı kaplamalar gibi diğer kaplamaların rekabetine rağmen kromun parlak ve göz alıcı kaplamasına olan talep artmaya devam ediyor. Chromium, benzersiz estetiğinin yanı sıra olağanüstü korozyon performansı, birçok yüzeye uyum sağlaması ve endüstriyel ölçek, kurulu tesis sayısı, uzun uygulama geçmişi ve deneyimi gibi tedarik zinciri faktörleri dahil olmak üzere üstün teknik yetenekleri sayesinde rekabet zorluklarına göğüs germiştir. Krom, metal kaplama endüstrisinde hem dekoratif hem de sert krom kaplama için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Krom kaplama ticari olarak 1924’ten beri yapılmaktadır. Dekoratif uygulamalarda, ekonomik ve korozyona karşı yüksek dirençli bir kaplama sağlamak için nikel üzerine ince (0,25–0,8 μm) bir krom tabakası halinde kaplanır. Çoğu dekoratif krom kaplama altı değerlikli krom elektrolitler kullanılarak üretilir. Son yirmi yılda, üç değerlikli kroma dayalı işlemler endüstride giderek daha fazla kabul görmeye başlamıştır.

Dekoratif Altı Değerlikli Elektrolitler

Dört tip altı değerlikli krom elektrolit yaygın olarak kullanılır:

  • Sadece sülfat içeren katalizörler,
  • Sülfat-florür katalizörleri,
  • Sülfat-florür-organik katalizörler
  • Kendi kendini düzenleyen yüksek hız (srhs).

Üç değerlikli krom kaplama çözeltileri, daha düşük toksisiteye ek olarak artan katot verimliliği ve girişim  dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle metal kaplama endüstrisinde giderek daha popüler bir alternatif haline geldi. Üç değerlikli bir krom çözeltisinde kullanılan toplam krom metal konsantrasyonu, altı değerlikli bir kaplama çözeltisinden önemli ölçüde daha düşüktür.

Çözeltideki düşük metal derişimi ve daha düşük viskozite sayesinde daha az taşınma kaybı ve arıtma masrafına sebep olarak toplam maliyette düşüşe imkan tanır. Üç değerlikli krom banyoları, mükemmel girişim yeteneklerinin bir sonucu olarak daha az standart dışı parça üretir ve altı değerlikli kroma kıyasla daha yüksek askı yoğunluklarına izin verir. Üç değerlikli krom kaplamanın bir takım avantajları olmakla birlikte, sistemin bir dezavantajı da bulunmaktadır. Spesifik olarak, üç değerlikli bir krom elektroliti kullanıldığında altı değerlikli kromla aynı kaplama hızında altı değerlikli bir krom kaplama rengini elde etmek zordur.

Mevcut üç değerlikli krom sistemleri ya daha yavaş bir kaplama hızında altı değerlikli kroma benzer bir renk ya da altı değerlikli kromla karşılaştırılabilir bir kaplama hızında biraz daha koyu bir renk sağlar. Bu zayıflıkların her ikisinin de üstesinden gelebilecek bir üç değerlikli krom kaplama sistemleri geliştirme aşamasındadır ve üç değerlikli kromun altı değerlikli kroma geçerli bir alternatif olması için bu ilerlemeler önemlidir.

Altı değerli krom kaplama için farklı elektrolit seçenekleri olduğu gibi, üç değerli krom kaplama için de benzer seçenekler mevcuttur. Üç değerlikli krom işlemleri, bir sülfat veya klorür bazlı elektrolit kullanır.

 

BAKIŞ KİMYA olarak kurduğumuz tüm proseslerde yaşanabilecek tüm sorunları en kısa sürede çözüme ulaştırarak müşterilerimizin memnuniyetini garanti almak için koordinasyon içinde çalışan teknik destek ekibi ve deneyimli laboratuvar personeli istihdam etmekteyiz.

35 yılı aşkın sektör tecrübemiz, uzman kadromuz ve uluslararası distribütörlüklerimizle sunduğumuz çözüm ortaklığı hizmeti hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.