BAKIŞ KİMYA SANAYİ VE TİCARET LTD
0212 671 65 21 - 0212 671 65 22
info@bakiskimya.com.tr

YARI PARLAK, PARLAK, MİKRO GÖZENEKLİ VE SATEN NİKEL KAPLAMA PROSESLERİ

NİKEL KAPLAMAYA GENEL BİR “BAKIŞ”

Nikel kaplama birçok amaca hizmet eder. Her şeyden önce nikel, ana metaldeki kusurları örtme (seviyelenme) özelliğinden dolayı dekoratif bir görünüm sağlar. Nikel kaplama parlak hale getirilebilir ve ince bir dekoratif krom tabakası ile kaplandığında, zorlu koşullar altında bile parlaklığını korur. Parlak veya koyu krom altında saten nikel, çok çeşitli dekoratif görünümler sunar. Çok katmanlı nikel uygulandığında mükemmel korozyon koruması da elde edilebilir. Bu, iki (dubleks) veya daha fazla farklı türde nikelin (dubleks için yarı parlak ve parlak nikel; yüksek potansiyelli ve parçacıklı nikel) kaplanmasını gerektirir. Nikel kaplamlar ayrıca bakır veya çinko gibi daha yumuşak metallere kıyasla daha yüksek bir aşınma direnci sunar. Nikel manyetik olduğundan mıknatıslanma yeteneğinin gerekli olduğu yerlerde kaplanabilir. Son olarak, nikel düşük stresli veya

stressiz plakalar haline getirilebilir. Dolayısıyla stresin minimumda tutulması gereken elektro-şekillendirme veya havacılık-uzay uygulamalarında kullanılır. Uygulamaya bağlı olarak, bu gereksinimlerin birçoğu aynı anda belirtilir, böylece nikel genellikle birden fazla nedenden dolayı kaplanır.

Kendi başına veya diğer nikel kaplamalarla birlikte kullanılan parlak veya saten nikel kaplama, başta jantlar, parlak araba aksamları, kamyon egzozları, tamponlar gibi otomotiv uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Motosikletlerde, bisikletlerde ve el aletleri gibi donanımlarda da bir veya daha fazla nikel katmanı kullanılır. Armatürlerde, aydınlatma gereçlerinde, ev aletlerinde ve raflarda parlak veya saten nikel kullanılır. Ayrıca mobilya ve tekerlekli sandalye gibi eşyalarda da nikel uygulamaları bulunur.  Nikel/krom kullanılan bu uygulamaların çoğunda, kaplamanın korozyon koruması, aşınma direnci ve dekoratif görünüm gibi özelliklerinden faydalanılır.

Nikel, parlaklığın birincil faktör olmadığı mühendislik amaçları için de kullanılır. Örneğin, aşınma direnci sağlamak için kalıplarda nikel kullanılır. Madeni paralar, mücevherler ve devre kartları üzerine bir bariyer tabakı olarak kaplanır.  Düşük stres istenen havacılık uygulamalarında kullanılır.  Nikel ayrıca kompozit malzemelerde, silikon karbür gibi inorganik malzemelerle birlikte kaplanabilir.  Çoğu mühendislik uygulaması sülfamat prosesi kullanılır.

En yaygın kullanılan nikel banyoları, borik asitle birlikte nikel sülfat ve nikel klorürün bir kombinasyonunu kullanan Watt banyolarıdır. Nikel tuzlarının bu kombinasyonu, çeşitli karakteristik özellikler sağlar.

 

BAKIŞ KİMYA olarak kurduğumuz tüm proseslerde yaşanabilecek tüm sorunları en kısa sürede çözüme ulaştırarak müşterilerimizin memnuniyetini garanti almak için koordinasyon içinde çalışan teknik destek ekibi ve deneyimli laboratuvar personeli istihdam etmekteyiz.

35 yılı aşkın sektör tecrübemiz, uzman kadromuz ve uluslararası distribütörlüklerimizle sunduğumuz çözüm ortaklığı hizmeti hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.