BAKIŞ KİMYA SANAYİ VE TİCARET LTD
0212 671 65 21 - 0212 671 65 22
info@bakiskimya.com.tr

SODYUM BİKARBONAT

Sodyum bikarbonat, kokusuz beyaz kristal toz veya topak görünümündedir. Hafif alkali (acı) tat. pH taze hazırlanmış 0,1 molar sulu çözeltinin pH değeri 25 °C’de 8,3’dür.  Doymuş çözeltinin pH değeri 8-9 arasıdır.  Toksik değildir.

Sodyum Bikarbonat, alkalileştirme ve elektrolit değiştirme özelliklerine sahip karbonik asidin monosodyum tuzudur. Çözünürken sodyum bikarbonat, sodyum ve bikarbonat iyonları oluşturur. Çözündükten sonra kan plazmasındaki hidrojen iyonu konsantrasyonunu tamponlayarak kan pH’ının yükselmesine neden olur. Tıpta mide rahatsızlıklarının tedavisinde, gıda sektöründe kabartma tozu olarak kullanımı mevcuttur.

Endüstri genelinde kullanılan sodyum bikarbonat tamponlar, nötralize edici ve CO2 kaynağı olarak kullanılır ve birçok işlemde katalizör görevi görür. Yangın söndürücüler, alevleri söndürmek için sodyum bikarbonat kullanır. Kuru kimyasal yangın söndürücüler genellikle iyi kalitede sodyum bikarbonat içerir.

Fiyat Bilgisi

Ürün Fiyatları ve Güncel fiyat Bilgisi Almak için Aşağıdaki Formu Doldurarak ya da İletişim Bölümünden Firmamızla İletişime Geçebilirsiniz.