BAKIŞ KİMYA SANAYİ VE TİCARET LTD
0212 671 65 21 - 0212 671 65 22
info@bakiskimya.com.tr

PLASTİK ÜZERİ ÖN İŞLEMLER

PLASTİK ÜZERİ KAPLAMA

Günümüzde plastiklerin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Kaplanabilir plastikler sundukları birçok avantaj sebebiyle otomotiv, havacılık, mobilya, armatür elektronik, beyaz eşya ve kozmetik gibi birçok sektörde her geçen gün daha da fazla kullanım alanı bulmaktadır. Plastik kullanımının sunduğu hafiflik, düşük işlem sıcaklıklarında bile kolay şekillendirilebilirlik, düşük maliyet, yüksek kimyasal direnç gibi avantajlar kullanım alanlarının sürekli artmasına yol açmaktadır. Kaplama yapılmaya uygun bazı plastik türleri aşağıda listelenmiştir:

  • Akrilonitril-butadienstiren (ABS)
  • Poliamid (PA)
  • ABS/PC
  • Polikarbonat (PC)

Bunlardan en sık kullanılanı ABS olmakla beraber farklı plastik tipleri kimyasal dirençleri, sertlikleri veya ısıl dayanımları sebebiyle tercih edilebilir.

Plastiklerin kaplamaya hazır hale gelebilmeleri için bazı ön işlemlerden geçirilmesi gerekir. Bu işlem için önce plastik yüzeyi aşındırılarak sonraki paladyum aktivatörü basamağına hazır hale getirilir. Sonrasında akımsız nikel kaplanır ve tercihe göre başka kaplamalarla son yüzey hazırlanır. Aşağıda örnek işlem basamakları verilmiştir. 

BAKIŞ KİMYA olarak plastik kaplama işlemleri için satış portföyümüzde bulundurduğumuz ürünler:

Lanxess Kromik Asit: Distribütörü olduğumuz ve avantajlı fiyatlarla satışa sunduğumuz ve birçok müşterimizin aşındırma prosesinde tercih ettiği yüksek kalitede kromik asit sayesinde daha sağlıklı ve homojen bir aşındırma elde edin. 

ATOTECH NeoLink Reducer Cr_6: Aşındırma prosesinden taşınabilecek ve platin katalizörü prosesi için çok zararlı olan Krom (VI)’nın indirgenmesini sağlar ve platin prosesinizin ömrünü uzatır.

ATOTECH Adhemax Accelerator Plus 4: Yüksek kalitede paladyum katalizörü sayesinde yüzeyin homojen bir şekilde kaplama alması sağlanır.

ATOTECH Adhemax Activator SF: Bu prosesle platinle koloid şeklinde gelen kalay iyonları uzaklaştırılır ve akımsız nikel basamağına hazır hale gelir. 

ATOTECH Adhemax® Ni U: Düşük sıcaklıkta çalışan yüksek performanslı akımsız nikel prosesi sayesinde kaplama kusurları minimuma indirilir.

 

BAKIŞ KİMYA olarak kurduğumuz tüm proseslerde yaşanabilecek tüm sorunları en kısa sürede çözüme ulaştırarak müşterilerimizin memnuniyetini garanti almak için koordinasyon içinde çalışan teknik destek ekibi ve deneyimli laboratuvar personeli istihdam etmekteyiz.

35 yılı aşkın sektör tecrübemiz, uzman kadromuz ve uluslararası distribütörlüklerimizle sunduğumuz çözüm ortaklığı hizmeti hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.