BAKIŞ KİMYA SANAYİ VE TİCARET LTD
0212 671 65 21 - 0212 671 65 22
info@bakiskimya.com.tr

HİDROKLORİK ASİT

 

HCI, hem hidrojen klorür gazı hem de sulu hidroklorik asit anlamına gelir. Hidrojen klorür gazı, hidrojenin klor ile reaksiyonundan oluşan renksiz bir gazdır. Atmosferik nem ile temas ettiğinde beyaz hidroklorik asit dumanları oluşturur. Oda sıcaklığında, hidrojen klorür renksiz ila hafif sarı, aşındırıcı, yanıcı olmayan, havadan ağır ve güçlü bir tahriş edici kokuya sahip bir gazdır. Havaya maruz kaldığında, hidrojen klorür yoğun beyaz aşındırıcı buharlar oluşturur. Hidrojen klorür volkanlardan salınabilir. Hidrojen klorürün temizleme, dekapaj, metalleri galvanik kaplama, deri tabaklama ve rafine etme ve çok çeşitli ürünleri üretme gibi birçok kullanımı vardır. Birçok plastiğin yanması sırasında hidrojen klorür oluşabilir. Su ile temas ettiğinde hidroklorik asit oluşturur. Hem hidrojen klorür hem de hidroklorik asit aşındırıcıdır.

Hidroklorik asit mide asidinde doğal olarak bulunur. Hidrojen klorür gazı ve hidroklorik asit teknoloji ve endüstride önemlidir. Hidroklorik asitin birçok kullanımı vardır. Klorür, gübre ve boya üretiminde, galvanik kaplamada ve fotoğraf, tekstil ve kauçuk endüstrilerinde kullanılır. Hidroklorik asit gözler, cilt ve mukoza zarları için aşındırıcıdır. Konsantre hidroklorik asit (HCl), jeolojik numunelerin çözünmesi için en sık kullanılan halojen asittir. HNO3‘ten farklı olarak , HCl zayıf bir indirgeyici asittir ve genellikle organik maddeleri sindirmek için kullanılmaz. Karbonatlar, fosfatlar, birçok metal oksit ve metaller için mükemmel bir çözücüdür .

Fiyat Bilgisi

Ürün Fiyatları ve Güncel fiyat Bilgisi Almak için Aşağıdaki Formu Doldurarak ya da İletişim Bölümünden Firmamızla İletişime Geçebilirsiniz.