BAKIŞ KİMYA SANAYİ VE TİCARET LTD
0212 671 65 21 - 0212 671 65 22
info@bakiskimya.com.tr

ASİTLİ BAKIR KAPLAMA PROSESLERİ

BAKIR KAPLAMA PROSESLERİNE GENEL BİR “BAKIŞ”

Nikel hariç tutulduğunda bakır dekoratif olarak en çok kaplanan metaldir.  

Korozyonu hızlandırabilecek alt tabaka kusurlarını örtmek için bakır,  iyi bir metal olduğundan, sonraki kaplama katmanları için mükemmel bir astardır. Bakırın parlatılması, onun mükemmel bir alt tabaka olma özelliğini daha da iyileştirir. Bakır ve özellikle parlatılmış bakır, kaplanması kolay, oldukça düz ve parlak bir alt tabaka sağlar. H20

Bakır en ucuz metaller arasındadır ve nispeten istikrarlı bir arza sahiptir. Diğer metallerle kıyaslandığında daha ekonomik şekilde seviyelenme elde edilebilir.

Bakır, yüksek bir kaplama verimliliğine sahiptir ve birçok bakır kaplama işlemi, iyi bir örtücülük ve girişim sunar.

EPA, bakır ve bakır kaplama solüsyonlarının deşarjını sınırlasa da, bakır metal diğer birçok kaplanmış metalden çevreye daha az zararlıdır. Bakır kaplama çözeltileri ve bakır içeren durulama suları için atık işleme süreçleri oturmuştur ve çoğu durumda kolaydır.  Ayrıca birçok kez bakır metal ve hatta kaplama banyosu geri dönüştürülebilir.

Elektriksel iletkenlik konusunda bakırdan iletken tek metal gümüştür. Bu da onu baskılı devre kartları gibi ürünler için mükemmel ve ucuz bir tercih haline getirir. Çelik tel üzerine son kat olarak kullanılarak yüksek mukavemet ve iletkenliğe sahip elektrik kablosu üretilir.

Çoğu elektrolizle kaplanmış bakır kaplamanın uzanım yüzdesi, diğer elektrolizle kaplanmış metallerden daha fazladır. Bu özellik, plastik ve alüminyum gibi alt tabakaların, elektro kaplamalı kaplamalarını çatlatmadan termal genleşmeye dayanmasına yardımcı olur.

Kullanılan kompleksleştirme sistemine bağlı olarak üç temel proses türü mevcuttur: alkalin (siyanürlü ve siyanürsüzün çeşitli modifikasyonları); asit (sülfat ve fluoborat) ve hafif alkali (pirofosfat) kompleksli banyolar.

 

BAKIŞ KİMYA olarak kurduğumuz tüm proseslerde yaşanabilecek tüm sorunları en kısa sürede çözüme ulaştırarak müşterilerimizin memnuniyetini garanti almak için koordinasyon içinde çalışan teknik destek ekibi ve deneyimli laboratuvar personeli istihdam etmekteyiz.

35 yılı aşkın sektör tecrübemiz, uzman kadromuz ve uluslararası distribütörlüklerimizle sunduğumuz çözüm ortaklığı hizmeti hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.