BAKIŞ KİMYA SANAYİ VE TİCARET LTD
0212 671 65 21 - 0212 671 65 22
info@bakiskimya.com.tr

ASETİK ASİT

Asetik asit veya etanoik asit CH₃COOH formüllü bir organik asittir, sirkeye ekşi tadını ve keskin kokusunu vermesiyle bilinir. Bu yüzden halk arasında sirke ruhu veya sirke asidi şeklinde de adlandırılır. Karboksilik asitlerin en küçüklerindendir. Doğada karbonhidratların yükseltgenmesiyle oluşur.

Asetik asit geniş bir uygulama alanına sahiptir. Sonuç olarak asit, gıda koruyucu (sirke) olarak kullanılmasının yanı sıra çeşitli uygulamalarda kullanılır. Aşağıdakiler en yaygın ve önemli uygulamalardan bazılarıdır:

 

Endüstride Kullanım Alanları

Asetik asit, substrat yapmak için çeşitli endüstriyel işlemlerde ve asetik anhidrit, ester, vinil asetat monomer, sirke ve çeşitli diğer polimerik malzemeler gibi çeşitli kimyasal bileşikler yapmak için kimyasal reaktif olarak kullanılır. Yeniden kristalleştirme için bir çözücü olarak da kullanılabilir, bu da onu organik molekülleri saflaştırmak için faydalı kılar.

Tıpta Kullanım

Asetik asit, çeşitli tıbbi uygulamalarda kullanılır. Birincil uygulaması, psödomonas, enterokoklar, streptokoklar, stafilokoklar ve diğer bakterilere karşı bir antiseptiktir. Ayrıca rahim ağzı kanserinin saptanmasında ve enfeksiyonların tedavisinde de kullanılır.

Gıda Endüstrisi

Asetik asit en tipik olarak ticari dekapaj işlemlerinde ve gıda sektöründe mayonez, hardal ve ketçap gibi çeşnilerde kullanılır. Ayrıca salatalar gibi çeşitli yiyecekleri baharatlamak için de kullanılır. Ek olarak sirke, kabartma tozu gibi alkali kimyasallarla reaksiyona girerek pişmiş ürünlerin şişmesine yardımcı olan bir gaz açığa çıkarabilir.

Evdeki Kullanım Alanları

Asetik asit, zayıf bir çözelti halinde, yaygın olarak sirke olarak kullanılır. Ve hepimizin bildiği gibi, sirke genellikle evde temizlik, çamaşır yıkama, yemek pişirme ve diğer çeşitli amaçlar için kullanılır. Bakteri ve mantar büyümesiyle mücadele etmek için çiftçiler, sığır silajına asetik asit püskürtür.

 

Fiyat Bilgisi

Ürün Fiyatları ve Güncel fiyat Bilgisi Almak için Aşağıdaki Formu Doldurarak ya da İletişim Bölümünden Firmamızla İletişime Geçebilirsiniz.