BAKIŞ KİMYA SANAYİ VE TİCARET LTD
0212 671 65 21 - 0212 671 65 22
info@bakiskimya.com.tr

ALTIN KAPLAMA PROSESLERİ

Neden bu kadar çok farklı altın prosesi var? Çoğunlukla heves ve moda. Altın kaplama başlangıçta dekorasyon amaçlı geliştirilmiştir ve dekoratif amaçlar kullanıcının isteklerine göre şekillenmiştir.

Son 148 yılda, hevesler ve modalar o kadar değişti ki, orijinal Elkington patenti Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 300 ve Avrupa’da yaklaşık 100 farklı modifikasyona dönüştü.

1940’larda ve 1950’lerde elektronik endüstrisinin gelişmesiyle, kaplamacılar, dekoratif kaplama için gerekli olandan farklı kaplama talepleriyle karşılaştırlar. Elektronik üreticileri, altın kaplamaların fiziksel özelliklerinin değiştirilmesini istedi. İletkenlik, temas direnci, korozyon direnci, elektriksel ve fiziksel aşınma direnci, kaplama sertliği ve saflığı ile ilgilendiler. Bu, 200’den fazla altın ve altın alaşımlı banyonun geliştirilmesine yol açtı.

Bu süreçte yüzlerce farklı altın prosesi geliştirilmesine karşın sadece yaklaşık 40 farklı nikel prosesi ve aynı sayıda bakır prosesi geliştirilmiştir. Bu farkın nedeni metalin fiyatıdır. Altın kaplamanın ekonomik prensipleri şunlardır: İstenen kalınlığı sağlamak için en az miktarda altın kullanın, altın kaplama tesislerine yapılan yatırımı azaltmak için minimum miktarda çözeltiden mümkün olan en kısa sürede kaplama alın.

 

BAKIŞ KİMYA olarak kurduğumuz tüm proseslerde yaşanabilecek tüm sorunları en kısa sürede çözüme ulaştırarak müşterilerimizin memnuniyetini garanti almak için koordinasyon içinde çalışan teknik destek ekibi ve deneyimli laboratuvar personeli istihdam etmekteyiz.

35 yılı aşkın sektör tecrübemiz, uzman kadromuz ve uluslararası distribütörlüklerimizle sunduğumuz çözüm ortaklığı hizmeti hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.