BAKIŞ KİMYA SANAYİ VE TİCARET LTD
0212 671 65 21 - 0212 671 65 22
info@bakiskimya.com.tr

AKTİF KARBON

Aktif karbon veya amorf karbon, karbon elementinin bir allotropudur.

Eriyiklerde renk ve koku yapan bileşikleri tutması ve yakalaması için, ısı ve rutubet etkisine maruz bırakılan, çok ince toz halinde, siyah renkli organik bir maddedir. Odun, kömür, hindistancevizi gibi maddelerin çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilir. Hazırlanma işlemi sırasında organik madde yaklaşık olarak 2000 F°’a (yaklaşık 1093 °C)

kadar ısıtılır ve maddeye yüksek basınç uygulanır. Böylece karbon gözenekli yapıya bürünür, yüzeyi artar. Öyle ki 1 gramında -kullanım alanına bağlı olarak- 200m² ile 1500m² arasında bir yüzey elde edilir.

Nikel, asitli bakır gibi kaplama çözeltilerinde organik fazlalıklarını elimine etmek için kullanılır. Bunun yanı sıra diğer kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

Su ve atıksuların, fizikokimyasal arıtma uygulamalarında kullanılır. ,
Bitkisel kaynaklı yağların üretiminde karsinojenik etkisi olan polisiklik aromatik karbonların (PAH) giderimi ve renk açma işlemlerinde.
Hava filtrelerinde ve gaz arıtma sistemlerinde kullanılır. (Örneğin; kötü koku, bazı uçucu organik bileşenler, vb giderimi),
Kondensat yağsızlaştırmada kullanılır.
Gaz – hava arıtma sistemlerinin önemli bir bileşenidir.
Kozmetik sektöründe kullanım alanları mevcuttur.

 

 

Fiyat Bilgisi

Ürün Fiyatları ve Güncel fiyat Bilgisi Almak için Aşağıdaki Formu Doldurarak ya da İletişim Bölümünden Firmamızla İletişime Geçebilirsiniz.